Arama

Sağlık için su

  Neyse ki bu nispeten çözülmesi kolay bir problem. Doğru suyu bulmak, sizin de göreceğiniz gibi işin bir kısmını halleder ama esas yapmanız gereken şey, suyu kafanıza dikmektir! Vü­cutlarına bu çok önemli elementi günlük olarak tedarik eden­ler, ısı düzenlemesindentoksin atımına, eklem yağlanmasın­dan yağ metabolizmasına kadar her şeyde kolaylık yaşarlar.
Su, vücudunuzda meydana gelen her türlü biyolojik, mekanik ve kimyasal hareket sürecine yardım eder. Akciğerlerinizin, hareket ettirdikleri havayı nemlendirmek için suya ihtiyacı vardır. Sindirim sisteminiz, yiyecekleri sindirmek için günde litrelerce su kullanır. Beyninizin vücudunuzu yönetmek için yapacağı kimyasal reaksiyonları gerçekleştirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Pankreasınız midenizden çıkıp incebağırsağı-nıza girecek yiyecekleri alkalize etmek için suyu kullanır. Su cildinizi yumuşak ve esnek yapar, kandaki oksijen miktarını artırır, hücreler arası iletişimi artırarak hücrelerin normal elektriksel özelliklerini korur. Amerikan Beslenme Birliği’nin dergisinde yayımlanan bir çalışma, günde beş bardaktan fazla su içen bir kadının kalınbağırsak kanseri olma riskinin %45 daha az olduğunu göstermiştir. Aynı dergide yayımlanan baş­ka bir çalışma ise, günde 2,5 litre su içen birinin mesane kan­seri riskini %50 oranında, göğüs kanseri riskini ise %79 ora­nında azalttığını göstermiştir. Nevv York Hastanesi – Cornell Tıp Merkezi’nde üç binden fazla Amerikalı yetişkinle yapılan bir araştırma, günde içilen 8-10 bardak suyun eklem ve sırt ağ­rısı çekenlerin ağrılarını %80 oranında azalttığını ortaya koy­muştur. Çok su içmek, böbrek taşını önlemede de yardımcı olur.

Belki en çok ilginizi çeken nokta kilo vermek: Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bir bardak suyun, nere­deyse çalışmaya katılan herkeste açlık sancılarını yok ettiğini ortaya koymuştur. Ve Alman araştırmacılar su içmenin kalori yakma oranını artırdığını bulmuştur. Sadece 2 bardak su metabolik oranı 3 puan artırır ve bu oranı neredeyse yarım saat ko­rur. Bu bulguları Journal of Clinical Endocrinolog and Metabolism’de yayınladıkları zaman, bir yıl boyunca günde içilen 1,5 litre ilave suyun ekstra 17.400 kalori yakmayı başka bir ifa­deyle 2,5 kilo sağladığını hesaplamışlardır.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yaz...

İsim :